Jak podłączyć modem ADSL ?

Rozróżniamy dwa typy instalacji ADSL, w zależności od zastosowanego typu modemu podłączonego do komputera. Co zrobić w przypadku utraty połączenia z siecią Internet ? Czy mam prawidłowo podłączony modem lub router ?

1) Modemem USB – w Netii są to najczęściej modemy Sagem i Thomson ST330,
Diagnoza:

  • Modem jest zasilany z portu USB komputera. Restartując komputer – restartujemy modem.
  • Jeśli mruga na modemie dioda ADSL: sprawdzamy podłączenie modemu zgodnie ze schematami, dociskamy kabelki, ewentualnie odłączamy wszystkie telefony, rozgałęźniki i podłączamy do linii sam modem.

podlaczenie modemu adsl

 • Jeśli dioda ADSL świeci ciągłym światłem sprawdzamy numer błędu, który pojawia się przy łączeniu.

2) Routery z wyjściem Ethernet – modeli tego typu urządzeń jest dużo, ważne aby parametr Annex pasował do linii telefonicznej, którą posiadamy. [Anex A – POTS (analogowa linia), Anex B – ISDN (cyfrowa linia)]
Diagnoza:

  • Routery ma własne zasilanie. Restart wykonujemy wyciągając wtyczkę z gniazdka lub korzystając z przycisku ON/OFF. UWAGA – na modemach są też przyciski resetujące ustawienia – tych w pierwszej fazie nie używamy.
  • Routery mają kontrolki informujące o tym czy jest sygnał (ADSL, DATA, @ – różne oznaczenie dla różnych modeli). Kontrolka ta powinna świecić światełkiem ciągłym. Jeśli mruga to sprawdzamy podłączenie modemu zgodnie ze schematami

 

podlaczenie modemu adsl

 • Router jest konfigurowany przez aplikacje z płyty lub na stronie www, którą router sam generuje. Przykładowo aby wejść do konfiguracji ST510 w przeglądarce wpisujemy http://10.0.0.138, Netia spot wpisujemy http://192.168.1.254 lub http://netiaspot.home różne modemy mają różne adresy, proszę sprawdzić w instrukcji właściwy adres. Podstawowym testem jest otwarcie strony z konfiguracją routera – jeśli nie da się jej otworzyć, oznacza to ze problem występuje lokalnie czyli między komputerem a routerem.
 • Router potrafi się zawiesić: wyłącz go z prądu na minutę, włącz ponownie, odczekaj aż modemo-rouer się połączy [około 1 minuty] i sprawdź czy działa Szybki Internet Netii.
 • Router powinien być odpowiednio skonfigurowany, i tak dla Internetu od Netii na linii telefonicznej Netii mamy parametry:

 

Dane dla linii telefonicznych Netii

Enkapsulacja PPPoE LLC
VPI 8
VCI 35
ATM class UBR

Dane dla linii telefonicznych Orange

Enkapsulacja PPPoA (over ATM) VcMUX
VPI 0
VCI 35
ATM class UBR