Usuń spyware!

Dane osobiste, hasła, informacje o produktach, preferowane strony webowe, oglądane reklamy, nawyki, zainteresowania – wszystko to może być cennym łupem dla firm zajmujących się sieciowym marketingiem. Część z tych informacji dociera do nich z pewnością dzięki „ciasteczkom” protokołu HTTP. Prawdziwy przeciek danych może jednak nastąpić za pośrednictwem aplikacji, które tak chętnie uruchamiamy na swoich pecetach.

Ofiarą spyware (tak określane jest wszelkie oprogramowanie działające bez wiedzy użytkownika na jego wątpliwą korzyść) może paść każdy. Zwykły użytkownik nie ma bowiem wglądu do kodu instalowanego „na wiarę” programu. Czasu i narzędzi do zbadania kodu aplikacji nie mają też programista czy administrator, nie wspominając już o ograniczeniach licencji, która zazwyczaj zabrania dekompilacji kodu wynikowego w jakichkolwiek celach. Jakby tego było mało, producenci spyware, adware (programy przeznaczone do oglądania reklam) czy właściciele płatnych serwisów z dialerami zazwyczaj wymuszają na przeglądarkach otwarcie pliku i dialogu w sprawie jego zapisania lub uruchomienia. Jedno nieuważne kliknięcie – i już mamy „ogon”. Pozbycie się intruza okazuje się często kłopotliwe.

Ostatnim krzykiem mody jest homepage hijacking – zmiana strony startowej przeglądarki WWW. Może to być operacja jednorazowa – wystarczy skonfigurować ponownie przeglądarkę, by pozbyć się problemu. Jeśli jednak użytkownik pozwoli na zainstalowanie specjalnego programu, będzie on ustawiał stronę startową za każdym uruchomieniem przeglądarki. Program taki, ukryty zazwyczaj pod etykietką „rozszerzenia przeglądarki” (browser enhancement), umieści swoje wywołanie w sekcji rejestru Windows Run i będzie uruchamiany wraz ze startem systemu.


 

SpyBot-Search & Destroy PL

Program chroni użytkownika przed aplikacjami typu spyware oraz dialerami. Program skanuje pamięć RAM, wpisy do rejestru, dyski twarde i inne nośniki danych w poszukiwaniu aplikacji typu adware i spyware. Zaletą programu jest fakt, że sprawdza pamięć podręczna nie tylko Internet Explorera, ale również Netscape’a i Opery. Po zakończeniu skanowania Spybot, za zgodą użytkownika, umożliwia naprawę wykrytych nieprawidłowości.

Prawie każdy ze znalezionych składników zaopatrzony jest w wyczerpujący opis pochodzenia i szkodliwości (otwiera się poprzez kliknięcie). Program jest darmowy i posiada język polski [menu language]

Instalacja programu jest stosunkowo prosta: klikamy parę razy next i już. ! Po uruchomieniu programu wypada zmienić język na nasz ojczysty. W tym celu udajemy się do menu: language i wybieramy język polski. Przed przystąpieniem do skanowania warto pobrać aktualizację klikając na przycisk: „Sprawdź aktualizację”. Skanowanie rozpoczynamy klikając na przycisk: „Sprawdź wszystko”, zaś usuwanie szkodników klikając na przycisk: „Napraw zaznaczone problemy”.
Program posiada strażnika, który pyta czy chcemy wprowadzić zmiany do rejestru systemowego, teraz już nic nie zainstaluje się bez naszej wiedzy!

Pobierz SpyBot-Search & Destroy 1.6 PL:
spybotsd162.exe


Antyspyware
Antyspyware Antyspyware


Malwarebytes Anti-Malware Free PL jest darmową wersją programu służącego do wyszukiwania i usuwania z systemu szkodników w postaci robaków, trojanów, rootkitów, dialerów, oprogramowania spyware i innych. Narzędzie posiada funkcję aktualizacji bazy, umożliwia skanowanie w dwóch trybach (szybkim lub pełnym), a użytkownik może również wybrać, które elementy mają zostać sprawdzone (pamięć, elementy autostartu, rejestr systemowy i system plików).
Polski interfejs aplikacji można uzyskać klikając: Settings – > General Settings – > Language (Polski)

Uwaga!
Aby korzystać z darmowej wersji narzędzia należy pod koniec instalacji odznaczyć opcję Uruchom okres testowy Malwarebytes Anti-Malware PRO. W wersji PRO (płatnej) aplikacja posiada m.in. funkcję ochrony w czasie rzeczywistym, blokowania niebezpiecznych stron, a także skanowania w trybie błyskawicznym.

Pobierz Malwarebytes Anti-Malware Free PL:
mbam-setup.exe

Antyspyware


 

SUPERAntiSpyware Free Edition to program służący do wyszukiwania i kasowania z systemu oprogramowania szpiegowskiego (Spyware, Adware, Malware, Trojanów, Dialerów, niektórych Wirusów, KeyLoggerów, HiJackerów). Do wyboru dostępne są trzy rodzaje skanowania dysków twardych, urządzeń przenośnych, pamięci i rejestru (szybkie, pełne lub dostosowane przez użytkownika). Narzędzie pozwala na startowanie wraz z systemem, posiada także system aktualizacji. Darmowa wersja aplikacji nie zawiera ochrony w czasie rzeczywistym.

Pobierz SUPERAntiSpyware Free Edition:
SUPERAntiSpyware.exe

SUPERAntiSpyware


AdwCleaner jest programem umożliwiającym wyszukiwanie i usuwanie dodatków reklamowych, niepotrzebnych pasków narzędzi (Babylon, Conduit, Delta Search, Yontoo, itd.), natrętnych reklam (pojawiających się podczas przeglądania Internetu), a także pozwalającym na rozwiązanie problemu z podmianą strony startowej lub domyślnej wyszukiwarki w przeglądarce internetowej. Aplikacja podczas uruchamiania automatycznie aktualizuje bazę danych, natomiast po przeprowadzonym skanowaniu wyświetla listę podejrzanych plików, folderów, skrótów, usług, wpisów w rejestrze lub zmian w przeglądarce, a następnie umożliwia ich wygodne usunięcie (użytkownik może ręcznie zaznaczyć których plików lub wpisów nie chce usuwać).

Pobierz AdwCleaner :
AdwCleaner.exe

AKMKGbmt


Narzędzie Avast Czyszczenie przeglądarki (avast! Browser Cleanup) umożliwia wyszukiwanie i usuwanie z przeglądarek internetowych dodatków, które powodują podmianę strony startowej i domyślnej wyszukiwarki. Z jej pomocą możliwe jest pozbycie się pasków Ask, Babylon, Delta Search, Yontoo i wielu innych. Aplikacja obsługuje przeglądarki Internet Explorer, Firefox oraz Google Chrome i wyświetla informacje o sposobie działania dodatku, a także jego ocenę wśród użytkowników. Z pomocą narzędzia możliwe jest także szybkie resetowanie ustawień przeglądarek.

Pobierz avast! Browser Cleanup :
avast-browser-cleanup-sfx.exe

avast-Browser-Cleanup_4[1]