Access point WiFi

Router Netia Spot można skonfigurować także jako access point WiFi, czyli jako urządzenie zapewniające dostęp do sieci WiFi, która jest przez inne urządzenie połączona z siecią Internet.

Podłączamy komputer/laptop bezpośrednio do Netia Spot-a, którego będziemy konfigurować jako access point WiFi. Czekamy parę minut na uzyskanie adresu IP z Netia Spot . Następnie w przeglądarce wpisujemy adres 192.168.1.254. i logujemy się używając nazwy użytkownika admin i hasła admin_netia .

netiaspot.home

 

Przechodzimy do menu System, następnie wybieramy Połączenia sieciowe i wyłączamy wszystkie połączenia z siecią Internet. Włączone pozostają: LAN Bridge, LAN Hardware Ethernet Switch oraz LAN Wireless 802.11n Access Point.  Aby wyłączyć połączenie z internetem klikamy na jego nazwę, np: WAN ETHoA a następnie na przycisk Wyłącz.

 

Access point WiFi

 

Access point WiFi Netia Spot

 

Teraz przechodzimy do menu Sieć lokalna następnie wybieramy Sieć bezprzewodowa i konfigurujemy WiFi wg własnego uznania.

Access point WiFi Netia Spot

 

Przechodzimy do menu Usługi następnie wybieramy Dystrybucja adresów IP i klikamy na edycję (ołówek)  przy LAN Bridge i zmieniamy ustawienia Dystrybucja adresów IP z Serwer DHCP  na Wyłączony.

 

Access point WiFi Netia Spot

Access point WiFi Netia Spot

 

Na koniec konfiguracji nadajemy adres IP, pod którym będzie pracował nasz Netia Spot jako Access point WiFi. Adres IP wybieramy z sieci LAN, którą udostępnia nasz router łączący się z internetem, np 10.0.0.252 lub  192.168.1.252. Przechodzimy do zakładki Sieć lokalna następnie Urządzenia i klikamy na LAN Bridge.

Access point WiFi Netia Spot

 

Przechodzimy do zakładki Ustawienia i wpisujemy adres IP. UWAGA, jeśli zmienimy adres IP na inny niż przypisany 192.168.1.254 utracimy połączenie z Netia Spot.

Access point WiFi Netia SPot

 

Po zmianie IP Netia Spot jest już gotowy do działania jako Access point WiFi. Teraz do jednego z portów LAN Netia Spota  podłączamy kabel, którego drugą kocówkę także wkładamy do portu LAN routera łączącego się z siecią Internet.


access point netia access point netia
 

Po połączeniu z siecią WiFi udostępnianą przez Netia Spot otrzymamy połączenie z Internetem.