Kłopoty z USB kontroler VIA

Poniższy opis dotyczy sytuacji, kiedy modem USB zasilany z portów USB w komputerze zrywa często połączenia. W takiej sytuacji powodem jest zbyt słaby zasilacz lub np stare sterowniki płaty głównej. Bardzo podatne są podzespoły produkowane przez VIA.  Dolegliwości pojawiały się często przy systemach Windows 98, 98SE, ME, 2K, XP i płytach głównych produkowanych w latach 2002 – 2009.

 

Przykładowy pobór mocy urządzeń wpiętych w port UBS:

  • Mysz USB – 100mA
  • Saitek Cyborg 3D joystick – 20mA
  • Kodak DC4800 – 2mA
  • Karta sieciowa USB – 180mA
  • Modem USB ADSL – 505mA

 
Naprawę zawsze zaczynaj od instalacji najnowszej wersji sterowników 🙂

Pobierz odpowiednią wersję VIA Hyperion

Pobierz :
VIA.Hyperion.4in1.4.43.exe [Windows 98/98SE/ME]
VIA_HyperionPro_V518A.zip [Windows 2000/XP/2003]
vcredist_x86.exe [2,56 MB] [może być konieczność zainstalowania Microsoft Visual C++ 2005]

Strona z najnowszymi sterownikami: http://download.viatech.com/en/support/driversSelect.jsp

VIA Hyperion

VIA USB Drivers
USB Filter Patch – USB v1.0 należy instalować na komputerach opartych na płycie głównej posiadającej kontroler USB firmy VIA [VT83C572] wyprodukowany przed lipcem 2002.

VIA USB Filter Patch 1.10 naprawia ewentualne błędy, występujące przy korzystaniu z portu USB. Obecna wersja jest zgodna z Windows XP i zapobiega m.in. zawieszaniu się systemu operacyjnego przy przesyłaniu dużej ilości danych przez port USB oraz niweluje zakłócenia sygnału audio. Pełna lista usuwanych błędów oraz dodatkowe informacje zostały umieszczone w pliku readme.txt dołączonym do patcha.

 

Pobierz VIA USB Filter Patch 1.10:
USBFilterPatch-USBv1.0.exe

Jak sprawdzić czy posiadam kontroler USB firmy VIA ?.

Udajemy się do Panelu Sterowania i odnajdujemy ikonę System. Klikamy na nią dwukrotnie i przechodzimy do zakładki Sprzęt – Manager Urządzeń. Odnajdujemy Koncentrator głównej magistrali szeregowej i klikamy na „plusik” aby rozwinąć drzewko. Jeżeli zobaczymy w opisie gałęzi oznaczenie VIA jesteśmy pewni, co do konieczności instalacji USB Filter Patch